Umowa dzierżawy
Umowa dzierżawy jest zawierana w podobnych sytuacjach co umowa najmu. Zdarza się, że zamiennie używa się tych nazw. Czy jednak słusznie? Zgodnie z Kodeksem cywilnym przez umowę dzierżawy „wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz”.Z tej krótkiej definicji wiemy, że główną funkcją tego rodzaju umowy jest zapewnienie możliwości czerpania pożytków z rzeczy cudzej. Jest to cecha rozróżniająca umowę dzierżawy od umowy najmu. Przy najmie chodzi po prostu o możliwość używania rzeczy. Dzierżawa daje praw więcej, bo pozwala dodatkowo na pobieranie pożytków z rzeczy, która jest używana. Chodzi zatem o jej aspekt ekonomiczny – możliwość zysku, a używanie przedmiotu (np. zamieszkiwanie w gospodarstwie), jest niejako przy okazji. Poza tym dzierżawić można także prawa, czego najem nie umożliwia. To prowadzi nas do następnego elementu umowy – jej przedmiotu.
- Data: 26.07.2022
Kilka praktycznych uwag na temat zachowku
Kontynuując temat spadkobrania rozpoczęty w nr. 28/2022 Zarządzania parafią, w artykule omówione zostaną zagadnienia związane z zachowkiem i w punktach przedstawione zostaną najważniejsze informacje dotyczące tej instytucji prawnej, która jest uregulowana w Kodeksie cywilnym (głównie w art. 991–1011). Prezentowane uwagi będą miały charakter praktyczny, innymi słowy – te informacje mogą się czcigodnym Czytelnikom przydać.
- Data: 26.05.2022
Przedmiot umowy, czyli o czym pamiętać, podpisując umowę?
Ludzie różnie podchodzą do kwestii zawarcia umowy. Dla niektórych jest to zwykła formalność – podpisanie papieru równoważnego z potwierdzeniem „wydano z magazynu”. Dla innych umowa to zobowiązanie, którego nie podpisują bez wcześniejszego przeczytania i zrozumienia wszystkich postanowień. Nie jesteśmy wszyscy tacy sami. Wszyscy znamy jednak powiedzenia: „najgorszy ołówek jest lepszy od pamięci” i „miej nadzieję na najlepsze, lecz szykuj się na najgorsze”. Jest też takie powiedzenie: „umowy pisze się na złe czasy”, dlatego zawsze mamy negocjować umowę w dobrej wierze, jednak w wersji najbardziej korzystnej dla naszego klienta, który w razie ustępstw musi ich dokonać świadomie.
- Data: 26.05.2022
Parafia jako beneficjent w testamencie: zapis i polecenie
Zdarza się, że wierni, parafianie chcą pozostawić po swojej śmierci parafii swojego ostatniego zamieszkania czy parafii, w której zostali ochrzczeni, jakiś majątek. W tym artykule (pierwszym z serii poruszających kwestie spadków i parafii) przedstawione zostaną dwie instytucje prawa spadkowego, które mogą dotyczyć parafii, a mianowicie: zapis i polecenie.
- Data: 20.04.2022
Specustawa ukraińska – omówienie najważniejszych przepisów
Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed agresją Rosji, mogą korzystać z dotychczasowych rozwiązań lub z nowej specustawy, która w wielu miejscach jest bardziej korzystna. Mogą wjechać do Polski i na początku nie myśleć o formalnościach (oprócz zarejestrowania się w rejestrze Straży Granicznej, jeżeli nie zostali już wpisani do niego na granicy – to ważne, bo od wpisania do rejestru zależy wiele uprawnień). Specustawa obejmie ich swoją pomocą z mocy prawa. Następnie po okrzepnięciu mogą stwierdzić, czy nie chcieliby jednak skorzystać także z innych form legalizacji swojego pobytu, jeżeli okaże się to potrzebne.
- Data: 20.04.2022
Jak prawidłowo w razie potrzeby zawrzeć umowę przedwstępną?
Umowa przedwstępna ma charakter przygotowawczy. Za jej pomocą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia innej oznaczonej umowy (art. 389 § 1 Kodeksu cywilnego). Na podstawie tej drugiej umowy, docelowej, obie strony będą już zobowiązane do wykonywania ustalonych wzajemnie praw i obowiązków.
- Data: 24.03.2022
Przedawnienie zawartej umowy
Zawarte umowy co do zasady się wykonuje. Co jednak, jeżeli osoba, która zobowiązanie ma wykonać, nie wykonała go o czasie, a osoba, która miała dostać wynik pracy, nie dopomina się o niego? Z czasem strony umowy mogą zapomnieć o sobie. Nastaje stan niepewności. Co stanie się, jeżeli nagle po bardzo długim okresie wierzyciel upomni się o realizację zadania? Co jeżeli chodziło o oddanie długu pieniężnego i po 30 latach ktoś po niego zgłosi się, żądając odsetek?
- Data: 14.03.2022
Czy biuro podróży może wymagać potwierdzenia wykonanego szczepienia przeciwko COVID-19?
Zbliżają się wakacje. Wszyscy zastawiamy się jak będą wyglądały w tym roku. W jakim zakresie zostaną zdjęte obowiązujące obostrzenia? Gdzie będzie można wyjechać? Rodzi się pytanie o wyjazdy zagraniczne, o wycieczki organizowane przez biura podróży? Wiemy doskonale, jaka jest sytuacja, dyskusje toczą się nieustannie, padają różne opinie. Jak zatem będzie wyglądała kwestia szczepienia, czy biuro podróży, organizujące wycieczkę, wyjazd, będzie miało prawo domagać się potwierdzenia dokonania szczepienia przeciwko COVID-19?
- Data: 14.03.2022
Immisje dźwiękowe. Spojrzenie prawne na dzwony kościelne
Zwyczajowo w katolickich kościołach dzwony biją pół godziny przed mszą św. i w południe na Anioł Pański czy też incydentalnie, np. w czasie rezurekcji lub procesji, czy też ważnych wydarzeń. Dla większości osób mieszkających w sąsiedztwie świątyni te dźwięki nie są uciążliwe, a wręcz przeciwnie uważane są za coś, co nadaje koloryt ich miejscowości i wyznacza pewien tryb dnia. Niestety, zdarza się, że – szczególnie w przypadku nowo powstałych kościołów na istniejących osiedlach – jego sąsiadom przeszkadzają odgłosy dochodzące z kościołów. Takich przypadków jest coraz więcej. Świadczą o tym orzeczenia sądowe tego dotyczące, których liczba wzrasta.
- Data: 14.03.2022
Odpowiedzialność parafii za szkodę spowodowaną przez wynajętego przez parafię wykonawcę
Wypadki na terenie parafii się zdarzają. Ktoś może ucierpieć – doznać urazu ciała wskutek nieodśnieżonego placu przykościelnego lub uszkodzić swoją własność (np. rower przez źle położony chodnik lub drogi płaszcz przez niezabezpieczony element jakiejś instalacji wystający z muru kościoła). Jeżeli szkoda lub krzywda poszkodowanego będą znaczne, wówczas składka na ubezpieczenie, nawet ta obliczona po zdarzeniu powodującym wypłatę odszkodowania, może okazać się już nie taka wysoka. Parafie powinny być ubezpieczone od takich zdarzeń. Lecz co w sytuacji, gdy ktoś ucierpi co prawda na terenie plebanii, kościoła czy placu przykościelnego, lecz zdarzenie zostało wywołane przez osobę trzecią? Przykładowo malarz pozostawił niezabezpieczoną drabinę i ta spadła na kogoś? Czy wówczas także parafia będzie winna zdarzenia i w konsekwencji powinna płacić odszkodowanie lub zadośćuczynienie osobie pokrzywdzonej? Odpowiedź na te pytania brzmi, jak to często bywa: „To zależy”.
- Data: 14.03.2022