Sposoby na rozprawy sądowe w pandemii
Gdy rok temu ogłoszono narodową kwarantannę, w sądach momentalnie odwołano znaczną część posiedzeń. Pozostawiono tylko te wyznaczone w sprawach niecierpiących zwłoki (głównie rodzinnych i karnych), jednak było ich naprawdę niewiele w porównaniu ze standardową ich ilością. Na stronach sądów można było przeczytać zarządzenia z sygnaturami spraw, w których posiedzenia miały się odbyć, i ich datą. Te zaś, które odbywały się, odbiegały formą od dotychczasowych, aby utrzymać odpowiedni dystans. Posiedzenia nie mogły być jednak odwoływane w nieskończoność. Co do zasady postępowania są jawne, a wyznaczenie chociaż jednego tam, gdzie zdecydowano się o przeprowadzeniu rozprawy, często niezbędne, by móc wydać orzeczenie. Bez nich zaległości polskich sądów rosną niewyobrażalnie. Już przed pandemią opóźnienia w rozpoznawaniu spraw były znaczne i dotkliwe, a zamrożenie sądownictwa pogłębiło problem.
- Data: 14.03.2022
Odpady w parafii
Na terenie parafii mamy do czynienia przede wszystkim z odpadami komunalnymi. Zagospodarowanie tego typu odpadów należy do ustawowych obowiązków gminy. Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (dalej: ustawa) określa zadania gminy oraz obowiązki właścicieli nieruchomości, dotyczące utrzymania czystości i porządku, warunki działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz warunki udzielania zezwoleń podmiotom świadczącym takie usługi. To właśnie władze gminy podpisują odpowiednie umowy z przedsiębiorstwami wyłonionymi na drodze przetargu, którzy wywożą śmieci od mieszkańców nieruchomości.
- Data: 14.03.2022
Zagospodarowanie nieczystości ciekłych w parafii
Odprowadzanie ścieków to jedna z istotniejszych kwestii w zarządzaniu parafią, o których nie można zapominać. Temat zagospodarowania ścieków będzie wymagał bardziej przemyślanej strategii, w sytuacji gdy budynki parafialne z przyczyn niezależnych nie mogą być podłączone do kanalizacji gminnej czy miejskiej. W praktyce sprowadza się to do gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych i pozbywania się ich poprzez wywóz. Alternatywą jest utylizowanie ich w tzw. przydomowej oczyszczalni.
- Data: 14.03.2022