Odpowiedzialność parafii za szkodę spowodowaną przez wynajętego przez parafię wykonawcę

Autor: Małgorzata Chojara-Sobiecka

Wypadki na terenie parafii się zdarzają. Ktoś może ucierpieć – doznać urazu ciała wskutek nieodśnieżonego placu przykościelnego lub uszkodzić swoją własność (np. rower przez źle położony chodnik lub drogi płaszcz przez niezabezpieczony element jakiejś instalacji wystający z muru kościoła). Jeżeli szkoda lub krzywda poszkodowanego będą znaczne, wówczas składka na ubezpieczenie, nawet ta obliczona po zdarzeniu powodującym wypłatę odszkodowania, może okazać się już nie taka wysoka. Parafie powinny być ubezpieczone od takich zdarzeń. Lecz co w sytuacji, gdy ktoś ucierpi co prawda na terenie plebanii, kościoła czy placu przykościelnego, lecz zdarzenie zostało wywołane przez osobę trzecią? Przykładowo malarz pozostawił niezabezpieczoną drabinę i ta spadła na kogoś? Czy wówczas także parafia będzie winna zdarzenia i w konsekwencji powinna płacić odszkodowanie lub zadośćuczynienie osobie pokrzywdzonej? Odpowiedź na te pytania brzmi, jak to często bywa: „To zależy”.