Nowe, ujednolicone teksty modlitw zatwierdzone przez Episkopat Polski
Biskupi podczas Zebrania Plenarnego zatwierdzili 28 sierpnia br. normy dotyczące ujednolicenia różnych wariantów modlitw. Przygotowany przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wykaz ma pomóc usunąć rozbieżności w publikowanych w różnych źródłach tekstach modlitw.
- Data: 14.03.2022
„Z radością powróćmy do Eucharystii”
Kongregacja ds. Kultu Bożego przypomina o potrzebie powrotu do normalnego sprawowania Eucharystii w kościołach, jak tylko na to pozwalają warunki sanitarne. Zaznacza się, że państwo nie może ingerować w normy liturgiczne, a pandemia nie może być okazją do eksperymentów i improwizacji w liturgii. Kard. Robert Sarah napisał w tej sprawie obszerny list do przewodniczących episkopatów. Jego treść została zatwierdzona przez Papieża, który zlecił też jego publikację. Nosi on tytuł: „Z radością powróćmy do Eucharystii”.
- Data: 14.03.2022
Papież Franciszek zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu podczas synodu
Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu na temat synodalności – powiedział bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu podczas sesji pt. „O synodalności – ekumenicznie” zorganizowanej 14 stycznia w Warszawie, przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan.
- Data: 22.02.2022
Przygotowania do obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
Przypadająca w tym roku 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II będzie okazją do Narodowej Dziękczynnej Pielgrzymki do Rzymu. Wierni ze wszystkich polskich diecezji zgromadzą się 17 maja na placu św. Piotra na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem papieża Franciszka. Założeniem tego wydarzenia ma być modlitewne zjednoczenie Polaków w Wiecznym Mieście wokół osoby i dziedzictwa Papieża Polaka.
- Data: 22.02.2022
Odpowiedzi na wątpliwości w sprawie niektórych postanowień Listu Apostolskiego w formie „Motu proprio” Traditionis Custodes papieża Franciszka
Dnia 16 lipca 2021 r. papież Franciszek ogłosił List apostolski w formie Motu proprio Traditionis custodes. Dokument określa nowe regulacje dotyczące sprawowania liturgii w nadzwyczajnej formie Rytu rzymskiego, uchylając tym samym wszystkie wcześniejsze normy, zezwolenia i zwyczaje niebędące w zgodzie z jej postanowieniami. Treść dokumentu zrodziła ożywioną dyskusję, pojawiło się wiele pytań i wątpliwości.
- Data: 24.01.2022
W synodzie nie chodzi o kosmetykę Kościoła, ale o jego tożsamość
Po raz pierwszy w 2000-letniej historii Kościoła synod angażuje cały lud Boży. Jest to najważniejsze wydarzenie kościelne od Soboru Watykańskiego II. Na początku rozpoczętej właśnie przez Papieża Franciszka wspólnej drogi synodalnej wskazuje na to ks. Piero Coda. Jest on członkiem komisji teologicznej Synodu Biskupów nt. synodalności, a zarazem sekretarzem generalnym Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
- Data: 19.12.2021
Nowy Dekret o Liturgii: Lud Boży bliżej liturgii Kościoła
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret wdrażający motu proprio Papieża Franciszka „Magnum principium” z 2017 r. Dekret „Postquam Summus Pontifex” odnosi się do odpowiednich kompetencji biskupów i konferencji episkopatów w zakresie tłumaczenia tekstów liturgicznych.
- Data: 23.11.2021
Nowe papieskie normy dla przedsoborowej liturgii
Papież Franciszek wydał motu proprio Traditionis Custodes, którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Znosi tym samym uprawnienia udzielone przez swych poprzedników, a w szczególności przez Benedykta XVI, który w motu proprio Summorum Pontificum udostępnił wszystkim przedsoborową liturgię, określając ją mianem nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, w przekonaniu, że obie formy liturgii mogą się nawzajem ubogacać.
- Data: 23.08.2021
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »