Współpraca świeckich z duchownymi w zarządzaniu parafią

W poprzednich artykułach (Nr 22/2021 i Nr 23/2021) analizowaliśmy różnice pomiędzy wiernymi świeckimi  i duchownymi oraz wynikające z nich różne zadania w Kościele. Chociaż władza w Kościele związana jest przede wszystkim z władzą święceń, jednak wierni niewyświęceni mogą współdziałać z duchownymi w jej sprawowaniu zgodnie z przepisami prawa. Podejmowaliśmy również temat samej współpracy, w związku z tym, że tworzymy jeden organizm, jakim jest Kościół, wszyscy jesteśmy równi w godności, powołaniu do świętości i wszyscy mamy prawo, a nawet obowiązek współpracować w realizacji misji Kościoła. Zadania Kościoła są realizacją misji Chrystusa, który w swojej osobie połączył występujące oddzielnie w Starym Przymierzu funkcje kapłana, proroka i króla. W niniejszym artykule zajmiemy się tym, jak może wyglądać współpraca w wypełnianiu zadania królewskiego, które w Kościele związane jest z władzą rządzenia, realizowaną na różnych szczeblach Kościoła powszechnego i partykularnego, również w parafii.