Możliwość odstąpienia od umowy o roboty budowlane
Co zrobić jeżeli wykonawca po wykonaniu zaledwie części prac budowlanych schodzi z budowy i nie pojawia się więcej, a w zawartej umowie nie została wpisana data zakończenia prac. Czy w tej sytuacji można odstąpić od umowy i zawrzeć umowę z nową firmą, aby ukończyć podjętą inwestycję?
- Data: 14.03.2022
Rozbiórka wiaty – zgłoszenie czy pozwolenie
Jednym z rodzajów robót budowlanych jest rozbiórka. Rozbiórka może wymagać załatwienia formalności urzędowych. Przed przystąpieniem do rozbiórki należy ustalić, czy czynności, które planujemy podjąć, można wykonać bez zgłoszenia do urzędu, czy też rozbiórka może być przeprowadzona po uzyskaniu stosownych zgód. Które prace budowlane polegające na rozbiórce wymagają pozwolenia, które zgłoszenia, a które można realizować bez formalności?
- Data: 14.03.2022
Obowiązek utrzymania należytego stanu budynków parafii
Właściciel budynku jest zobowiązany do jego utrzymania w należytym stanie oraz dokonywania kontroli okresowych, a gdy zaniedbuje swoje obowiązki, do porządku może przywołać go nadzór budowlany. Obowiązek ten jest nałożony również na proboszcza odpowiedzialnego za stan budynków parafialnych.
- Data: 14.03.2022
Remont a budowa obiektu budowlanego - które prace budowlane wymagają pozwolenia na budowę, które zgłoszenia, a które można realizować bez formalności?
Czy odnowienie elewacji, wstawienie okna, postawienie nowych schodów to jeszcze remont czy już budowa bądź przebudowa budynku? Prace uważane w potocznym znaczeniu za „remont” nie zawsze nim są w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Odpowiednia kwalifikacja podejmowanych działań pod względem prawnym ma duże znaczenie. Od tego czym są według ustawy wykonywane prace zależy, czy potrzebne będzie nam pozwolenia na budowę, zgłoszenie, czy też nie będzie potrzeby angażowania organów administracji publicznej.
- Data: 14.03.2022
Umowa o remont
W rozumieniu ustawy – Prawo budowlane remontem jest zarówno pomalowanie mieszkania, jak i wymiana pokrycia dachowego (przy założeniu, że nie zmienia się kształt i konstrukcja dachu). Na gruncie prawa cywilnego istotny będzie zakres prac, istnienie ewentualnej dokumentacji, wytycznych prac remontowych. Każdorazowo powinna to jednak być umowa rezultatu, tj. kwestia jej należytego wykonania będzie oceniana, według efektu zakończonych prac, a nie tylko – jak to było w umowie zlecenia – o staranne działanie (które może nie dać tego efektu mimo należytej staranności). Zaznaczyć należy, że o charakterze umowy nie decyduje jej tytuł, lecz treść, wobec tego kluczowe jest, aby w postanowieniach końcowych umowy odsyłać, w kwestiach nieuregulowanych w umowie, konkretnie do przepisów Kodeksu cywilnego regulującego kwestie umowy o roboty budowlane i umowy o dzieło.
- Data: 14.03.2022
PROCES INWESTYCYJNO-BUDOWLANY W PARAFII – KROK PO KROKU
Inwestycje budowlane wymagają odpowiedniego przygotowania. Proces inwestycyjno-budowlany to żmudna droga, którą musi przejść każdy inwestor. Wymaga wiele czasu i pieniędzy, dlatego warto zaplanować poszczególne etapy budowy, a następnie krok po kroku je realizować. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowania. Przed pierwszym wbiciem łopaty w ziemię niezbędne jest załatwienie wymaganych formalności. Realizację robót budowlanych poprzedza cały zespół czynności przygotowawczych, takich jak określenie warunków zabudowy, opracowanie projektów czy uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych. Poniżej zostały opisane najważniejsze kroki, które należy wykonać, aby z sukcesem zrealizować inwestycję budowlaną.
- Data: 22.02.2022