Najważniejsze kwestie Dekretu KEP - Przepisy nowego Dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski

Dodano: 3 grudnia 2020
1DU007_okładka

Konferencja Episkopatu Polski uchwaliła nowy Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego (dalej: Dekret). Po wejściu w życie dokumentu, z dniem 1 czerwca 2020 r., zastąpiona została obowiązująca od 1989 r. Instrukcja o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim z dnia 5 września 1986 r. W publikacji omówiono kilka ważnych kwestii zawartych w Dekrecie, na które warto zwrócić uwagę. Do Dekretu KEP załączony został nowy wzór Protokołu z rozmów kanoniczno-duszpasterskich przed zawarciem małżeństwa. Formularz ten ma formę kwestionariusza zawierającego pytania, które duszpasterz zadaje narzeczonym, aby na podstawie uzyskanych odpowiedzi zweryfikować, czy małżeństwo, które mają zawrzeć, może być zawarte ważnie i godziwie, a więc skutecznie, owocnie i zgodnie z przepisami prawa.

Nr 51 Kwiecień 2024