Kontrola przetwarzania danych w parafiach: przedstawienie praktyki KIOD dla proboszczów

Dodano: 25 marca 2024

Kontrola przetwarzania danych osobowych jest jednym z instrumentów, które mają na celu sprawdzenie przestrzegania przez podmioty kościelne prawa kanonicznego regulującego ochronę danych osobowych w Kościele. Wyniki takiej kontroli są, gdy zachodzi taka konieczność, impulsem do przynaglenia do przestrzegania prawa w tym i w innych obszarach działania danego podmiotu. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie osobom stojącym na czele różnych kościelnych podmiotów, głównie proboszczom, praktycznej strony takiej kontroli dokonanej przez Kościelnego Inspektora Ochrony Danych. Zaznajomienie się przez ten tekst z tą tematyką jest ważne, albowiem nie ma szczegółowych kościelnych przepisów bezpośrednio regulujących przedmiotowe kontrole.

Kwiecień 2024 - Nr 51