Udzielanie i udokumentowanie sakramentu chrztu świętego w sytuacjach nietypowych

Dodano: 25 stycznia 2024

Misterium dokonujące się w sakramencie chrztu zobowiązuje, aby rodzice w sposób odpowiedzialny zatroszczyli się o udzielenie tego sakramentu swoim dzieciom. Nieuzasadnione odkładanie chrztu może pozbawić człowieka pełni łaski, zjednoczenia z Bogiem, a w konsekwencji daru i pełni zbawienia. Chrystus ustanowił ten sakrament, aby stał się on bramą, przez którą człowiek wchodzi w tajemnice Bożej mocy i doświadcza wiecznego życia. Dlatego dla każdej rodziny nowo ochrzczony jest przez długi czas najprawdziwszą świątynią, w której mieszka Bóg. Taki stan wewnętrzny zobowiązuje rodzinę i wszystkich wiernych do autentycznego życia chrześcijańskiego i okazywania w życiu najgodniejszych postaw, a w konsekwencji do dziękczynienia za odradzającą moc Jezusa Zbawiciela. Jednakże rzeczywistość ta zobowiązuje także rodziców i wspólnotę Kościoła do należytej troski o ważne i godziwe udzielenie chrztu, najważniejszego w wymiarze zbawczym sakramentu.

Luty 2024 - Nr 49