Zakupoholizm i jego wpływ na stwierdzenie nieważności małżeństwa

Dodano: 25 października 2023

Kompulsywne robienie zakupów, zwane również szopoholizmem, zakupoholizmem czy medycznie oniomanią, jest dolegliwością, która jeszcze do niedawna nie była rozpatrywana jako oddzielna jednostka chorobowa. Jednakże coraz większa powszechność występowania tego zjawiska spowodowała, że uznano je za uzależnienie behawioralne chrakteryzujące się chronicznym, powtarzającym się dokonywaniem zakupów, jako podstawową reakcją na negatywne wydarzenia i uczucia jednostki. Zakupoholizm rodzi groźne konsekwencje zarówno w sferze społecznej (problemy rodzinne, brak koncentracji w pracy lub jej utratę, popełnianie przestępstw, etc.) jak i zdrowotnej (zaburzenia lękowe, depresję, bezsenność, zaburzenia seksualne etc.)

Listopad 2023 - Nr 46