Jak głosić homilię i kazanie?

Dodano: 25 października 2023

Istnieje kilka anegdot mówiących o tym, jakie powinno być kazanie. Z jednej z nich wynika, że najlepsze kazanie to takie, które ma dobry wstęp i dobre zakończenie, a najlepiej, aby jedno i drugie były blisko siebie. Niektórzy kaznodzieje przyznają, że przez pierwsze pięć minut głosi się homilię dla ludzi zebranych w kościele, drugie pięć minut raczej dla siebie, a każde kolejne pięć minut dla diabła. O kazaniach w jednym z wywiadów wypowiedział się także papież Franciszek, który stwierdził, że młodzi ludzie są w stanie wysłuchać homilii trwającej maksymalnie osiem minut. Dlatego przestrzegł przed kazaniami, które mogą okazać się torturą, a księżom poradził, aby ich homilie miały jeden temat i zawierały jeden przykład.

Listopad 2023 - Nr 46