Prawo autorskie w praktyce parafialnej
Kościół posiada własne prawo (prawo kanoniczne) i rządzi się nim w swoich sprawach. Jednakże, działając w świecie, musi stosować się także do prawa świeckiego. W niniejszym artykule zostanie poruszony problem prawa autorskiego, czyli prawa odnoszącego się do przejawów różnorodnej działalności twórczej człowieka – różnych dzieł czy utworów w praktyce parafii. Regulacje te dotyczą także twórców oraz praw i obowiązków związanych z wykorzystaniem utworów. W życiu parafii prawo autorskie dotyczy takich kwestii, jak głoszone kazania, gazetka parafialna, ceremonie liturgiczne i inne.
- Data: 21.01.2021
Wystąpienie z Kościoła przez apostazję – wyjaśnianie procedury krok po kroku
W ostatnim czasie wzrosła liczba żądań dotyczących wystąpienia z Kościoła przez apostazję i wydania dokumentów kościelnych (np. świadectw chrztu świętego), w celu jej przeprowadzenia. Odpowiednie działanie księży, to znaczy takie, które będzie zgodne z prawem kanonicznym (np. kodeksem prawa kanonicznego czy dekretami wydanymi przez Konferencję Episkopatu Polski), jest w każdej takiej trudnej i bolesnej sytuacji szczególnie pożądane.
- Data: 18.12.2020
Religijność młodych a pandemia – katecheza szkolna
Wczoraj byłem na „Boskiej” w Teatrze Polonia. Znakomity spektakl. Znakomita kreacja Krystyny Jandy. Znakomity temat najgorszej śpiewaczki świata Florence Foster Jenkins doczekał się wcześniej wielu innych dzieł, jak chociażby „Boska Florence” w reżyserii Stephena Frearsa. Dlaczego zaczynam od Florence Foster Jenkins? Ponieważ bohaterka spektaklu wyreżyserowanego przez Andrzeja Domalika żyje we własnym, stworzonym przez siebie świecie. Ta rzeczywistość istnieje tylko w jej umyśle. Na zewnątrz – rzeczywistość płynie własnym torem. „Warto chociaż czasem żyć w realnym świecie” – postuluje na scenie Maciej Stuhr. Zaczynam od Teatru Polonia, bo czasem mam wrażenie, że w wielu miejscach w Kościele polskim istnieje trudność, a nawet niechęć dostrzeżenia realnej rzeczywistości. Tę realność co do religijności młodzieży w Polsce po części uświadamia nam pandemia i jej skutki.
- Data: 24.11.2020
Jak motywować do uczestnictwa we Mszy świętej? Refleksje psychologiczno-pastoralne. Część 2.
Bardzo często duchowni i świeccy, oceniając określoną celebrę Mszy świętej, stawiają pytania: „Ile osób brało udział w spotkaniu, jaka była frekwencja?” oraz „W jakim stopniu celebracja odpowiadała potrzebom czy oczekiwaniom uczestników?” „Czy było ciekawie, czy pobożnie, interesująco czy nudno?”. Artykuł pokazuje co można zmienić w parafii w podejściu do wiernych.
- Data: 22.10.2020
Religijność młodych a pandemia – co dalej?
Pandemia zaskoczyła wszystkich. Zaskoczyła również duchownych, Kościoły oraz związki wyznaniowe. Czy zmieniła religijność? Trudno dziś na to pytanie odpowiedzieć. Pokazała jednak procesy, które w religijności polskiej narastały od dawna, oraz otworzyła drogę przed innowacjami, które mogą w przyszłości przyczynić się do renesansu religijnego społeczeństwa polskiego. Zmiany te szczególnie widoczne są w polu religijności młodzieży. To szczególna grupa społeczna, na której wyraźniej widać zachodzące zmiany oraz w oparciu na obserwację której można ostrożnie prognozować nadchodzące przemiany. W niniejszym tekście ograniczę się do wybranych aspektów przemian religijności młodych, które ujawniła pandemia. Jest to tekst bardzo subiektywny oraz bardzo subiektywne są wnioski. Mam jednak nadzieję, że okażą się w pewnym zakresie słuszne, a duszpasterzom oraz odpowiedzialnym za pracę z młodzieżą w części posłużą jako pomoc w zrozumieniu zmian w polskiej religijności. W kolejnych artykułach będę próbował znajdować podpowiedzi, w jaki sposób tę dynamiczną rzeczywistość religijności młodych zmieniać w kierunku renesansu i ortodoksyjności.
- Data: 23.09.2020
Profanacja kościoła jako przestępstwo
Religia katolicka jest obecnie w naszym kraju bardzo agresywnie atakowana. W wyniku tego dochodzi do coraz częstszych aktów profanacji. W odpowiedzi na nie biskupi polscy w „Stanowisku w sprawie aktów przemocy motywowanych nienawiścią wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych” w 2019 r. trafnie stwierdzili, że „Wrogie chrześcijaństwu działania powinny spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem i dezaprobatą wiernych, jak i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy cenią sobie wartości chrześcijańskie i dorobek cywilizacji europejskiej związany z wolnością religijną, godnością osoby ludzkiej i prawami osób wierzących”.
- Data: 25.08.2020
Modlitwa i przysięga narzeczonych przed spisaniem protokołu przedmałżeńskiego – nowe przepisy Konferencji Episkopatu Polski
Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego uchwalony przez Konferencję Episkopatu Polski 26 listopada 2019 r. (wchodzi w życie 1 czerwca 2020 r.) wprowadza do praktyki duszpasterskiej istotną nowość. Przed przystąpieniem do spisywania protokołu z rozmów kanoniczno-duszpasterskich przed zawarciem małżeństwa duszpasterz wraz z narzeczonymi winien uczynić Znak Krzyża i odmówić Modlitwę Pańską, a następnie odebrać od nich przysięgę mówienia prawdy.
- Data: 22.04.2020
Zarządzanie parafią w czasie pandemii koronawirusa - Wielki Tydzień
Pragnąc wyjść naprzeciw potrzebom sytuacji przesyłamy e-booka, w którym staraliśmy się zamieścić zalecenia, wskazania, komunikaty, dekrety ukazujące się w ostatnim czasie panującej w naszym kraju i na świecie pandemii. W związku z brakiem możliwości uczestniczenia przez wiernych w mszach świętych, nabożeństwach a przede wszystkim zbliżających się szybko najważniejszych świąt roku liturgicznego, w czasie których wspominamy śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa, rodzi się wiele pytań, wątpliwości i dylematów, na które księża muszą odpowiadać swoim parafianom. Wyrażamy nadzieję, że zebranie tych dokumentów ułatwi pracę, oszczędzając czas potrzebny na ich wyszukiwanie. Życzymy wiele zdrowia, sił i wytrwałości. E-book do pobrania w zakładce E-BOOKI
- Data: 08.04.2020
Działalność charytatywno-opiekuńcza Kościoła i jego jednostek w systemie pomocy społecznej państwa
Wskazując możliwości współpracy parafii z podmiotami samorządowymi w zakresie działalności charytatywno-opiekuńczej, pod uwagę należy wziąć wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, tj. gminy, powiaty i województwa. Należy pamiętać, że główna odpowiedzialność za organizację i finansowanie systemu pomocy społecznej spoczywa na państwie ale bezpośrednia realizacja usług socjalnych może być i jest przekazywana w ręce prywatne lub pozarządowe organizacje, w regionach są to bardzo często wspólnoty parafialne. Jak więc skutecznie współpracować z organami samorządowymi będziemy odpowiadać w poniższym i w kolejnych artykułach publikowanych na naszych łamach.
- Data: 26.02.2020
Jak nie dopuścić do zawarcia bigamicznego małżeństwa?
Wydawałoby się, że problem bigamii nie jest tematem zbyt często występującym, a jednak ustalenie stanu wolnego nupturientów pragnących wstąpić w sakramentalny związek małżeński może stwarzać pewne problemy. Dzisiaj, kiedy coraz częściej zdarza się, że w kościele pragną zawrzeć małżeństwo katolicy z niekatolikami, z osobami nieochrzczonymi, problem sprawdzenia stanu wolnego osoby to nie tylko dostarczenie metryki chrztu. Z tymi problemami może spotkać się każdy proboszcz, a szczególną uwagę należy zachować w czasach, gdy miejscem zawarcia małżeństwa nie jest wcale parafia zamieszkania.
- Data: 31.01.2020