Religijność młodych a pandemia – co dalej?

Dodano: 23 września 2020

Pandemia zaskoczyła wszystkich. Zaskoczyła również duchownych, Kościoły oraz związki wyznaniowe. Czy zmieniła religijność? Trudno dziś na to pytanie odpowiedzieć. Pokazała jednak procesy, które w religijności polskiej narastały od dawna, oraz otworzyła drogę przed innowacjami, które mogą w przyszłości przyczynić się do renesansu religijnego społeczeństwa polskiego. Zmiany te szczególnie widoczne są w polu religijności młodzieży. To szczególna grupa społeczna, na której wyraźniej widać zachodzące zmiany oraz w oparciu na obserwację której można ostrożnie prognozować nadchodzące przemiany. W niniejszym tekście ograniczę się do wybranych aspektów przemian religijności młodych, które ujawniła pandemia. Jest to tekst bardzo subiektywny oraz bardzo subiektywne są wnioski. Mam jednak nadzieję, że okażą się w pewnym zakresie słuszne, a duszpasterzom oraz odpowiedzialnym za pracę z młodzieżą w części posłużą jako pomoc w zrozumieniu zmian w polskiej religijności. W kolejnych artykułach będę próbował znajdować podpowiedzi, w jaki sposób tę dynamiczną rzeczywistość religijności młodych zmieniać w kierunku renesansu i ortodoksyjności.

Październik 2020 - Nr 09
DU09