Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Marek Rotkiewicz

Autor: Marek Rotkiewicz

Dodano: 22 lutego 2021

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Realizacji tego obowiązku służy bardzo rozbudowana grupa regulacji zawartych zarówno w Kodeksie pracy, jak i w aktach wykonawczych do niej. Jego wykonanie wzmacnia nie tylko odpowiedzialność wykroczeniowa związana z naruszeniem praw pracowników, ale również odpowiedzialność karna art. 220 Kodeksu karnego.

Na realizację obowiązków bhp nie wpływa zasadniczo wielkość zatrudnienia. Nawet bardzo mały pracodawca – np. parafia zatrudniająca jednego pracownika i to na część etatu – zobligowany jest do realizacji pewnego pakietu działań w związku z tym zatrudnieniem.

Marek Rotkiewicz

Autor: Marek Rotkiewicz

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, trener na szkoleniach

Marzec 2021 - Nr 14